Gronostaj

Mustela Erminea

adamweasel.jpg

Jeżeli gronostaj miałby się określić w trzech słowach nie byłoby niespodzianką gdyby były to „elastyczny”, „ciekawski” i „rozrywkowy”. „Samotnik”, „kłamca” i „niedbały” także przychodzą do głowy. Gronostaje kroczą zachwycając się otaczającym ich światem, jednak w gruncie rzeczy wcale on ich nie obchodzi.

"Otoczony głupcami"

Każdej osobie ukazujesz inną część siebie, ostatecznie dochodzi do tego, że każdy może mieć o tobie diametralnie inne zdanie.

Często zwą ciebie manipulantem. Kierowanie ludźmi przychodzi ci naturalnie. Czasami zdarza ci się nawet nie zauważać, że to robisz.

Potrafisz przekonać każdego by ciebie polubił jednak często nie zawracasz sobie tym głowy. Jeżeli kogoś nie lubisz po prostu ignorujesz ją/go. Jeżeli jednak chcesz by ktoś ciebie lubił starasz się by zrobiła lub zrobił to bez twojego wpływu. Jeśli uznasz, że znajomość z daną osobą może ci zapewnić jakieś korzyści (np. znajomości z nauczycielami), nie widzisz nic złego w sprawieniu by ciebie polubiła. Uważasz, że jeżeli ktoś był na tyle głupi by wpaść w twoje sidła, to znaczy, że na to zasługiwał.

Nie jesteś zanadto towarzyski jednak twoja ciekawość, chęć przebywania z ludźmi mającymi coś interesującego do powiedzenia i zdolność zabawiania innych sprawia, że możesz na takiego wyglądać.

Jesteś rozmowny, ale tylko, jeżeli masz coś ciekawego do powiedzenia i uznasz, że twoi współrozmówcy są na tyle inteligentni by pojąć to co mówisz. Zwykle twój umysł pełen jest najróżniejszych pomysłów na tematy do rozmów, jednak jako, że jesteś „otoczony głupcami” (a często zdarza ci się tak myśleć) najczęściej milczysz oczekując lepszej okazji na skorzystanie ze swojej wiedzy.

Język ciała jest dla ciebie bardzo ważny. Chcesz „czuć” ludzi. Nie lubisz rozmawiać telefonicznie.

Nie jesteś ani przywódcą ani podwładnym; nie lubisz grup. Jeżeli trafisz do grupy bez przywódcy przejmiesz jego rolę, jednak nie będziesz z tego powodu zadowolony - to nie jest rola stworzona dla ciebie. Zazwyczaj sprawa kończy się tym, że jesteś na wszystkich zły ze wzajemnością.

Grupy lubisz tylko jeżeli należysz do nich po to, by nauczyć czegoś innych, lub samemu poznać coś nowego. Ktoś musi przyjąć na siebie obowiązki nauczycielskie. Jeżeli wszyscy członkowie grupy są „na równym poziomie” przestaje ci się w niej podobać. Praca grupowa to naprawdę nie jest twoja rzecz.

Potrafisz wpasować się do dużej grupy, dopóty dopóki nie musisz z nią pracować, głównie dlatego, że trzymasz się osób które lubisz, jednak i tak wolisz spędzać czas z dwoma lub maksymalnie trzema osobami jednocześnie.

Lubisz być w centrum dyskusji. Czujesz się niedoceniony gdy reszta zajmuje się swoimi sprawami ignorując ciebie.

Uwielbiasz wiedzieć co o tobie mówią inni, bądź co bądź wizerunek ten jest w dużej mierze efektem twojej pracy.

Chcesz być zawsze najważniejszy - uważasz że, im więcej spraw masz na głowie tym bardziej odpowiedzialne stanowisko zajmujesz. Lubisz czuć władzę skupioną w twych rękach.

Potrafisz wtopić się w tło i pozostać niezauważonym gdy tylko tego zapragniesz. Gdy coś pójdzie źle, po prostu znikasz i inni mogą nawet nie domyślić się twojego udziału.

W grupie znasz wszystkich, jednak gdy uznasz jakąś osobę za mało przydatną prawdopodobnie nawet nie domyśli się ona tego, że wiesz o niej tak wiele.

Zawsze starasz się wpasować, nawet gdy nie jest to twoim celem (może to być pewna sprzeczność, ale tak właśnie jest). Czasami prowadzi to do katastrofy. Możesz zniszczyć wszystko co dobre w danym miejscu, tylko po to, by poczuć się tam jak w domu. Ludzie którzy już się zaaklimatyzowali, ale ciebie nie lubią, lub ci którzy nie mogą z tobą konkurować, będą musieli odejść. Ci co zostaną jedynie bardziej ciebie znienawidzą. Jeżeli zauważysz taką reakcję powinieneś szybko znikać.

Spotkać ciebie można jedynie w miejscach które ci się podobają. Niedoczekanie zobaczyć cię w okolicy lodowiska, jeżeli nie lubisz jeździć na łyżwach, nawet jeśli można tam znaleźć wszystkich twoich przyjaciół. Ty w tym czasie prawdopodobnie siedzisz samotnie w domu, przed komputerem, czytając lub robiąc inne przyjemne czynności. Nie jesteś osobą łatwo poddającą się wpływom otoczenia.

Lubisz swoje towarzystwo, preferujesz być sam. Wolisz samemu dobrze się bawić niż spotykać się z innymi tylko dla samego „uroku” spotkania.

Podstawiając fałszywe „przynęty” na swój temat powodujesz, że potencjalni agresorzy atakują cię od złej strony dając ci tym samym pole do manewru. Na przykład możesz uskarżać się na coś, co tak naprawdę nie sprawia ci problemu, lub żartować na drażliwy dla ciebie temat.

Wydaje się, że nigdy nie bierzesz do siebie tego co ludzie do ciebie lub o tobie mówią, jednak prawda jest taka, że zdarza ci się z tego powodu cierpieć.

Dostrzegasz hierarchie jednak nie przejmujesz się nimi. Oceniasz ludzi według własnych standardów. Jeżeli kogoś lubisz to ją lub go po prostu lubisz, nie ważne co inni na jej lub jego temat mówią. Jeśli kogoś nie lubisz ciężko jest ciebie zachęcić do zmiany opinii, nawet jeżeli sam wiesz, że powinieneś to zrobić.

Jako, że nie obchodzą ciebie zasady towarzyskie ludzie „wyżej” od ciebie postawieni mogą odczuwać niechęć do ciebie. Uważaj na ataki z „góry”. Twoimi największymi wrogami są ludzie podobni do ciebie. Jesteś dobry w tym co robisz, cokolwiek to jest.

Nie boisz się atakować „większych” od siebie, ale czasami zdarza ci się przecenić swoje siły.

Jeżeli masz dajmona-gronostaja prawdopodobnie oczekujesz więcej opieki ze strony starszych od siebie niż ktoś z dajmoną-gronostajem.

"Ja i mój najlepsy psyjaciel!"

Być może masz najlepszego przyjaciela, lub partnera/kę, z którym/rą masz wiele wspólnego, jednak niekoniecznie. Tacy ludzie pojawiają się i odchodzą z twojego życia.

Lepiej ci idzie formowanie więzi z osobami których mentorem możesz zostać lub których za mentora możesz przyjąć. Pragniesz by wszystkie twoje związki opierały się na uczeniu się i nauczaniu.

Z łatwością znajdujesz sobie przyjaciół, jednak podtrzymujesz więź tylko z tymi od których możesz coś zyskać. Ludzi których nie lubisz po prostu ignorujesz.

Jeżeli poczujesz się za kogoś odpowiedzialny będziesz ją/go zaciekle bronić.

Dobrze ci idzie odczytywanie innych ludzi. Zwykle wiesz więcej o swoich znajomych niż są oni w stanie ci powiedzieć.

"Najważniejsza istota na świecie: Ja"

Uważasz siebie za dość normalną osobę, i dziwisz się, że nie wszyscy są tacy jak ty. Kto przecież nie pragnie być doskonały?

Jesteś dość zadowolony z tego jak wyglądasz. Może nie koniecznie jesteś oszałamiający, ale ujdzie.

Jesteś introwertykiem gdyż inni ludzie są generalnie nudni. Gdy jesteś z kimś w związku on lub ona powinni być z tego dumni, bądź co bądź nie każdy może dorównać twoim wymaganiom.

Jesteś mieszanką agresji aktywnej i pasywnej - wybierasz odpowiedni typ ze względu na sytuację. Jeżeli masz dajmona samca prawdopodobnie częściej wybierzesz agresywniejszą drogę, jeżeli samicę, na odwrót.

Lubisz nazywać się realistą, jednak w tym samym czasie często jesteś optymistą. Wszystko wydaje się iść zgodnie z twoimi planami więc nie masz za co się obwiniać, jeśli uznając, że wszystko się powiedzie, wciąż myślisz o sobie jak o realiście.

Zdarza ci się śnić i bujać w obłokach, ale często przekopujesz też grunt w poszukiwaniu faktów. Masz aktywną wyobraźnię, nie preferujesz faktów nad fantazję ani na odwrót. Marzenia jak i sprawy przyziemne są dla ciebie równie ważne.

Lubisz czuć się bezpieczny.

Masz bardzo silne poczucie sprawiedliwości i uważasz, że wszystkich powinny dotyczyć te same prawa. Jeżeli ktoś jest źle traktowany wstawisz się za nią/nim, nawet jeżeli jej lub jego nie lubisz. Starasz się traktować wszystkich na równi, jednak nie zawsze ci się to udaje.

Czasami ludzie oskarżają ciebie o kradzież (np. pomysłu), najczęściej jednak nie wiesz o co im chodzi. Jest to spowodowane tym, że inaczej postrzegasz pojęcie „własności”. Uważasz, że nikt nie może być „właścicielem” idei. „Wypożyczasz” rzeczy (w pojęciu abstrakcyjnym jak i zwyczajnym).

Czasami twoje kłamstwa i fałsz mogą wydawać się bardziej spójne niż to jaki w rzeczywistości jesteś.

Czujesz się zawiedziony gdy ani słowem nie wspomni się o tobie np. w dyskusji lub apelu (nawet jeżeli nie przedsięwziąłeś żadnych środków w tym kierunku). Jeżeli jednak ktoś to zrobi, czujesz się doceniony.

"Co? Inni mają własne opinie?"

Idąc drogą życia jesteś łatwo rozpoznawalny wprawionym oczom które wiedzą jak i gdzie ciebie szukać.

Ludzie mogą, czasami nawet prawowicie, uważać ciebie za ostrego i nienawistnego.

Z drugiej strony, możesz też wydawać się nieśmiały i wrażliwy, czasami masz dzięki temu przewagę nad innymi.

Jako, że wolisz trzymać się z dala od ciepła możesz wydawać się zimny.

Ludzie ciebie lubią lub nie lubią, każdy widzi inną stronę ciebie. Jednak osobiście nie uważasz siebie za tak łatwo dostrzegalnego. Często czujesz się opuszczony, gdy inni widzą ciebie tylko jako członka grupy. Prawdopodobnie więcej jest ludzi uważających ciebie za przyjaciela niż ludzi którzy uważają się za twoich przyjaciół.

Czasami ludzie nie lubią ciebie i widzą jako problem, nawet jeżeli naprawdę starasz się im pomagać. Prawdopodobnie mógłbyś pomóc im bardziej, jeżeli by to zauważyli, ale nie posuniesz się do tego by im powiedzieć.

Często jesteś mylony z kimś innym, jednak nigdy nie rozumiesz dlaczego. Różnice są tobie oczywiste.

Ludzie podziwiają ciebie za twoją ciekawość i zdolność działanie w odpowiednim momencie.

Ludzie uważają, że jesteś „czystszy” niż to na jakiego wyglądasz.

Niektórzy uważają, że przynosisz szczęście, z pewnością sam jesteś szczęściarzem.

"Jak kroczę (bo jestem zbyt wyjątkowy na chodzenie)"

Lubisz być gdzieś, gdzie znajdziesz wiele czasu wyłącznie dla siebie. Prawdopodobnie mógłbyś być o wiele bardziej popularny gdybyś chciał, jednak wolisz kolegować się z mądrymi ludźmi (głównie z samym sobą), niż z tymi fajnymi.

Jesteś niezależny i nie lubisz gdy się tobie pomaga mimo, że o pomoc nie poprosiłeś.

Jeżeli nie lubisz czyjejś obecności ta osoba z pewnością to zauważy i jeżeli nie posłucha i nie odejdzie, dostanie nauczkę.

Gdy jesteś naprawdę zły inni muszą to zauważyć. Krzyczysz, tupiesz i ogólnie dajesz się we znaki. Nikt nie przemówi ci do rozsądku gdy jesteś w taki stanie.

Jesteś wojowniczy i zawzięty. Jeżeli ktoś nie doceni twoich możliwości popełni ogromną pomyłkę.

Jesteś bardzo bardzo ciekawski. Jeżeli ktoś wspomni coś np. w rozmowie, o czym nigdy wcześniej nie słyszałeś, musisz się dowiedzieć o tym czegoś więcej. Nawet jak jest to coś tak błahego jak np. „Tia, kiedyś bywało tak w Szwajcarii…”. Wikipedia to twój najlepszy przyjaciel.

Nawet jeżeli rozmowa trafi na dziedzinę której zupełnie nie znasz, wciąż starasz się udawać osobę zorientowaną. Używasz w tym celu kruczków takich jak np. powtarzanie przekształconych elementów wypowiedzi przedmówcy i nie dawanie po sobie znać, że nie wiesz o co chodzi.

Wyciągnięcie z ciebie odpowiedzi wprost może być bardzo trudne. Lubisz pozostawić sobie drogę ucieczki np. jeżeli popełnisz jakąś gafę możesz zawsze powiedzieć „Tak, o to właśnie mi chodziło, ale chyba nie wyraziłem się wystarczająco jasno.”. Wolisz nie dać po sobie niczego poznać i zachować sobie swoje sekrety, nawet te małe, niby mało znaczące.

Lubisz pozostawiać sobie otwarte drogi ucieczki.

Jesteś bardzo elastyczny i potrafisz dostosować się do każdej sytuacji. Gdy świat wokół ciebie się zmienia, ty także, jednak zmiany nie są permanentne, jeżeli ci się nie spodobają możesz je zawsze cofnąć. Zmieniasz i poruszasz się szybko, szybko też myślisz.

Nie wiesz kiedy przestać i nigdy niczego nie wyrzucasz. Zdanie, „Może jeszcze się przydać”, często pada z twych ust. Zawsze też pojawiasz się za wcześnie, ze strachu przed spóźnieniem się.

Zdarza ci się zachowywać naprawdę dziwnie bez żadnej konkretnej przyczyny. Obawiasz się zostania odkrytym.

Gdy czegoś potrzebujesz wywrócisz świat do góry nogami by to znaleźć. Szukasz dopóki nie znajdziesz, a gdy już to znajdziesz, zrobisz wszystko by jak najszybciej to zdobyć. Przyczynia się to do tego, że posiadasz wiele niepotrzebnych (zdobytych impulsywnie) rzeczy, gdyż nawet jeżeli nie szukałeś tej konkretnej rzeczy, twój instynkt podpowiada ci, że może ona się przydać i rozkazuje ci jak najszybciej ją zdobyć. Mimo wszystko zazwyczaj jesteś zadowolony z kupna.

Ludzie mogą próbować tobą manipulować, jednak z łatwością to zauważasz i zazwyczaj ich próby spełzają na niczym.

Sprawy, które nie dotyczą ciebie bezpośrednio, mają często duży wpływ na twoje życie.

Niełatwo ciebie przestraszyć, jednak jesteś dość nerwowy i łatwo jest ciebie zaskoczyć.

Łatwo jest ciebie zestresować, nigdy nie jesteś całkiem spokojny - zawsze mimowolnie porusza ci się stopa, ręka lub głowa. Wydaje się, że masz w sobie po prostu zbyt wiele energii.

Niektóre rzeczy robisz dużo wcześniej niż wydaje się to normalne czy dobre, jednak u ciebie daje to rezultaty. Wiesz, że nawet jeżeli zaczniesz wcześniej nie będziesz próbować pośpieszyć się i wcześniej skończyć.

Masz pewne zasady których zawsze się trzymasz nawet jeżeli wydaje się, że wcale tego nie robisz. Stosujesz sie do zasad których sens jest dla ciebie dostrzegalny. Nigdy nie starasz się nikogo zranić bez powodu, jednak gdy kiedyś mimowolnie to zrobisz i nie będziesz rozumieć dlaczego lub gdy pomyślisz, że na to zasłużyli, nie będziesz się o tę krzywdę obwiniać. Jednak, gdy skrzywdzisz kogoś przypadkiem i zrozumiesz, że popełniłeś błąd, będziesz się starał go naprawić i znów uszczęśliwić dotkniętą osobę.

Gdy jesteś przerażony zamierasz na chwilkę i starasz się wymyślić sposób by uciec, lub zakończyć tę sytuację.

Gdy coś nie poszło po twojej myśli, możesz czuć się zdołowany, jednak szybko się pozbierasz. Nie jesteś typem osoby użalającej się nad starymi zaszłościami. Jednak gdy sprawa jest jeszcze świeża, możesz nawet czuć się tak, jakby już nic nigdy nie miało się tobie udać.

"Sprawiam że ludzie szaleeeeeją!"

Zdarza się, że ludzie nie lubią ciebie bez żadnej konkretnej przyczyny i do ciebie należy ukazanie im ich błędu.

Zdarza się też, że inni na tobie „pasożytują” - jest to najlepszy sposób by ciebie zdołować.

"Moje miejsce w świecie"

Nie masz jednego „domu”, za swój dom uważać możesz np. szkołę, miejsce gdzie pracujesz, czy mieszkanie kolegi. Tworzysz sobie nowe „domki” w każdym miejscu do którego trafisz. Może to być chociażby twoje ulubione krzesło w sali lekcyjnej.

Lubisz gdy twoje domu są ładne i przytulne, ale nie lubisz ich dekorować. Jak już znajdziesz jakieś odpowiednie miejsce, bierzesz je takim jakie jest i nie zrobisz w nim większych zmian poza oznaczeniem do kogo należy, by stał się bardziej osobisty.

Jesteś terytorialny i zaborczy w interesujący sposób. Nie pragniesz myśli i pomysłów - wydaje ci się, że nie mogą one do nikogo „należeć”. „Kradniesz” od innych i pozwalasz „okradać” siebie nie uważając tego za kradzieżą. Jednak twoje terytorium to twoje terytorium i nikt nie powinien wkraczać na nie bez zaproszenia. Nawet gdy takowe zaproszenie posiadają, powinni trzymać się z dala od twoich rzeczy.

Nie masz nic przeciw mieszkaniu z osobą przeciwnej płci i generalnie jesteś dla nich serdeczniejszy. Dużo ciężej żyje ci się z osobami tej samej płci.

Nie zagarniasz sobie więcej przestrzeni niż tyle ile uważasz za prawnie ci należne.

Czasami można ciebie spotkać w niespodziewanych miejscach.

Możesz mieszkać wszędzie, jednak lubisz okolice zbiorników wodnych.

Nie jesteś typowym miłośnikiem miasta, ani miłośnikiem przyrody. Każde z tych miejsc ma swoje plusy i minusy. Lubisz mieć domy w każdym z tych środowisk by móc czasami odczuć zmianę. Jeżeli nic by się nie zmieniało szybko popadł byś w znużenie. Zmiany są częścią tego kim jesteś.

Lubisz podróżować i odkrywać nowe miejsca, jednak wolisz trzymać się blisko miejsca w którym się urodziłeś.

Jeżeli masz dajmona-gronostaja, bardziej prawdopodobne, że lubisz podróżować dalej.

"Praca? Ja nie pracuje, rzeczy robią się automagicznie"

Gdy coś (np. problem), lub kogoś atakujesz, kierujesz się „do szyi”, co oznacza, że kierujesz się tam, gdzie twoja ofiara jest najbardziej podatna na atak.

Zawsze jesteś w drodze starając się osiągnąć cel. Musisz mieć coś do robienia, inaczej stajesz się zrzędliwy i poirytowany. Może to być coś niewielkiego, np zadanie matematyczne, jednak musisz robić cokolwiek.

Gdy wymyślisz coś wartościowego często zostawiasz to w głębi umysłu, gdzie może odpowiednio dojrzeć zanim zaczniesz się nad tym poważnie zastanawiać. Czasami gubisz w ten sposób całkiem wartościowe pomysły. Zdarza ci się np. po miesiącu odkryć je na nowo, jednak czasami po prostu je zapominasz.

Jesteś bardzo świadom tego, że możesz zrobić cokolwiek zechcesz; mocno wierzysz w siebie.

Jesteś śmiały i nie zastanawiasz się zbyt długo zanim coś zrobisz. Poprostu płyniesz z prądem i kierujesz się instynktem.

Posuwasz się daleko (czasami dosłownie) i nie boisz się poświęceń by osiągnąć cel.

Jesteś dobry w doborze rzeczy do twoich możliwości, nawet jeżeli wydaje się, że wziąłeś na siebie zbyt dużo, zawsze ostatecznie udaje ci się to przepchnąć.

Jesteś bardzo logiczny. Jeżeli jakaś czynność wymaga pracy by dojść do rozwiązania, chętnie układasz plany. Nie zawsze kierujesz się nimi, gdyż wszystko wydaje się być ustalone na twoją korzyść. Stało się to przyczyną twej niechęci do ciężkiej pracy i związanego z nią lenistwa.

Mimo wszystko robisz sporo niezauważony przez innych, nawet nie przelatuje ci to przez głowę by być docenionym, pochwały doceniasz jedynie z ust osób, które sam podziwiasz.

Najlepiej ci się pracuje gdy masz do tego chęci, jednak najbardziej aktywny jesteś o zmierzchu i świcie. Jednak pora dnia nie zatrzyma ciebie jeżeli naprawdę chcesz coś zrobić. Jeżeli np. zbudzisz się w środku nocy i zachce ci się łowić ryby, zrobisz to.

Gry pracujesz nad czymś lubisz robić sobie krótkie przerwy by mieć ogólny wgląd na postęp prac. Zwykle widzisz zarówno detale jak i ogólny wygląd całości i łatwo możesz je zinterpretować.

Zwykle jesteś niedbały, jednak jeżeli na czymś naprawdę ci zależy stajesz się niemal pedantyczny w stosunku do tego.

Rozpoczynasz wiele projektów, jednak kończysz tylko te które są tego warte.

Kiedy musisz coś zrobić, ale nie masz chęci lub jest to praca terminowa, stajesz się nerwowy i ciężko jest ci cokolwiek zrobić. Gdy trafi ci się nielubiane zajęcie, prawdopodobnie wykonasz je, jednak nie włożysz w nie ani trochę serca.

Nie boisz się rezygnować kiedy zrozumiesz, że wynagrodzenie nie jest tak duże jak myślałeś, lub praca jest nudna.

Kiedy coś osiągasz lubisz pławić się w chwale ukończenia zanim zaczniesz robić coś nowego.

Potrafisz przetrwać w trudnym środowisku i nie potrzebujesz pochwał by wiedzieć, że odwaliłeś kawał dobrej roboty. Mimo wszystko lubisz pochwały z ust osób przez ciebie podziwianych, w ogóle jest ktoś kto tego nie lubi?

Czasami jesteś naprawdę roztrzepany, powinieneś poświęcać więcej uwagi rzeczywistości. Zdarza ci się zapomnieć co miałeś robić lub tracić zainteresowanie w połowie pracy. Ma to czasami złe konsekwencje np. jeżeli tą pracą jest robienie obiadu.

Jeżeli masz dajmonę-gronostaja możesz mieć większą skłonność do pracy z faktami niż z fantazją i przyjmować większą odpowiedzialność za swoje czyny.

"Kocham ciebie mała"

Potrafisz sprawić by twoja partnerka lub partner czuł/czuła się jedyna i wyjątkowa, nawet jeżeli sam tak o niej lub nim nie myślisz.

Nie jesteś szczególnie monogamistyczny, jednak jeżeli twoja partnerka lub partner tego od ciebie zechce, postarasz się jak tylko możesz. Nie uważasz flirtu za wyraz nielojalności.

Zdajesz się flirtować nawet jeżeli tego nie pragniesz.

"Nie, zupełnie nie pasuje"

Powinieneś spróbować innych zwierząt z gatunku łasicowatych, lisów, wiewiórek lub mangust.