Płci, postaci i imiona dajmonów

Płci dajmonów

Według Philipa Pullmana dajmony, tak samo jak animusy i animy, są prawie zawsze przeciwnej płci, niż ich ludzie. Wydaje się, że Pullman miał rację w większej części – wielu daemian odkrywa, że ich dajmony są przeciwnej płci, jednak znajdzie się też grupa która twierdzi, że ich dajmony są tej samej płci co oni.

Nie wydaje się, by miało to jakiś określony związek z seksualnością. Na The Daemon Page, Okibi bardziej zagłębia się w ten problem. Bazując na Złotym kompasie stwierdzić można, że homoseksualni daemianie powinni mieć dajmony tej samej płci co oni. Okazuje się jednak, że nie jest to regułą. Występuje wiele przypadków homoseksualistów z dajmonami przeciwnej płci i heteroseksualistów z dajmonami tej samej płci.

Wydaje się, że w tym konkretnym przypadku należy na problem spojrzeć z punktu widzenia Jungowskich anim i animusów. Jung uważał, że tłumimy niektóre elementy siebie, gdyż nie pragniemy ich wyrażać. Innymi słowy mężczyźni tłumią wrażliwą, kobiecą część swojej natury, natomiast kobiety tłumią zuchwałą, męską część siebie. Jednakże teoria ta pochodzi z 1900 roku, gdy role kobiet i mężczyzn były jasno ustalone. W dzisiejszych czasach możliwe jest by dziewczyna tłumiła kobiecą część swojej natury stając się tzw. „chłopczycą”, a chłopiec, zamiast współzawodniczyć z kolegami, wolałby przeczytać książkę. Prawdopodobnym wydaje się też, by osoba mogła naturalnie nie posiadać bardzo silnej męskiej lub też żeńskiej strony osobowości, którą mogłaby tłumić. Ciężko doszukać się tu jakiś szczególnych zasad.

Podsumowując twój dajmon prawdopodobnie jest przeciwnej płci, niż ty. Jednak nie zaskocz się, jeżeli tak nie będzie. Jak długo czujesz się komfortowo z płcią swojego dajmona i jak długo będziesz czuć, że reprezentuje ona twoje prawdziwe Ja, tak długo nie będzie to miało większego znaczenia.

Postaci dajmonów

Dajmony przyjmują formy zwierząt, tak jak zostało to opisane we wstępie. Postać jaką przyjmuje twój dajmon symbolizuje w pewien sposób twoją osobowość. Dajmon może reprezentować ciebie bazując na charakterystyce gatunku do jakiego należy, mitologii lub symboliki dotyczącej danego zwierzęcia itp.. Artykuły tłumaczące cechy danego zwierzęcia na odpowiadające im ludzkie zachowania nazywa się analizami. W celu zapoznania się z analizą gatunku zwierzęcia jakim jest twój dajmon odwiedź nasze forum.

Gdy jesteśmy w wieku dziecięcym nasze dajmony nie posiadają stałej postaci – mogą się zmieniać zgodnie ze swoją wolą. Gdy dorastamy nasze osobowości stają się bardziej stabilne, co zostaje odzwierciedlone w usytuowanie się naszych dajmonów w jednej, stałej postaci, której celem jest reprezentowanie naszych osobowości.

Pullman przyjął, że dajmony sytuują się w okolicach okresu dojrzewania, jednak w rzeczywistości daemianie uznają, że może się tak dziać w granicach 13-20 lat lub nawet jeszcze później. Nie należy się do tego śpieszyć – w jakim celu odcinać sobie możliwości sprawdzania różnych rodzajów osobowości? Wielokrotnie zdarzało się, że daemian ogłasza się usytuowanym, gdyż jego dajmon był w jednej postaci około miesiąca, czy też dlatego, że przybrał on wczoraj nową postać, przy której oboje czują się komfortowo. Dajmony nie muszą koniecznie zmieniać się co chwilę. Zdarza się, że dajmon nie zmienia postaci przez parę miesięcy i gdy już myślisz, że zostanie w tej postaci na zawsze, nagle staje się on czymś innym. Sytuowanie się jest wolnym procesem.

Duże życiowe wstrząsy także mogą mieć wpływ na twoją osobowość, a przez to na postać twojego dajmona, nawet jeżeli wydaje ci się, że przybrał on już jedną, stałą postać. Jeżeli twój dajmon zmienia postaci, nie staraj się na siłę dążyć do usytuowania. Im więcej postaci wypróbujesz, tym większa twoja pewność tego, która ci najbardziej pasuje, a przez to lepiej poznasz siebie.

Imiona dajmonów

Twój dajmon nie pojawia się od razu nazwany. Podobnie do ciebie twój dajmon narodził się bezimienny. Nazywając swojego dajmona pozwoli ci lepiej oddzielać jego lub jej głos od swojego własnego, a to wzmocni waszą więź. W trakcie wymyślania imienia pamiętaj, żeby konsultować się ze swoim dajmonem. Niektórzy proszą swojego dajmona, by ten samodzielnie wymyślił swoje imię. Inni bawią się różnymi dźwiękami i sylabami dopóki nie znajdą czegoś, co pasuje. Jedyną zasadą, jaką należy się kierować jest fakt, że dajmony najczęściej mają niecodzienne imiona. Zamiast nazywać dajmona Ania lub Karol poszukaj czegoś, co będzie bardziej unikalne, a przez to mówiące coś o tobie.

Jeżeli wciąż masz problemy ze znalezieniem imienia na angielskiej stronie The Daemon Page jest lista imion do wykorzystania.