Baribal

Ursus americanus

Sprawiasz wrażenie osoby dumnej, pewnej siebie, nieugiętej i górującej nad resztą. Dostojność i chłód to cechy, jakie najczęściej są ci przypisywane. Ludzie z reguły wolą się do ciebie nie zbliżać, ze względu na ciężkie wibracje jakie wysyłasz. Często zdarza się, że wzbudzasz skrajnie różne emocje u odbiorcy - albo ktoś cię polubi, albo znienawidzi, jednak z czasem może zmienić swoje nastawienie do ciebie. W końcu - nie taki niedźwiedź straszny, jak go malują, prawda?

Introwertyk, wiecznie zajęty sobą i swoimi sprawami, postać enigmatyczna i tajemnicza. Przez to, że nie okazujesz zbyt często swojego wnętrza, ludzie odruchowo się ciebie boją. W końcu osoba zamknięta w sobie i wiecznie zamyślona, a mimo to sprawiająca wrażenie kogoś, kto jednym sprawnym ciosem jest w stanie pokonać przeciwnika, na pewno musi być straszna i przerażająca! A mimo to, twoja tajemniczość i niedostępność przyciąga do ciebie innych.

Och, jak bardzo pozory potrafią mylić! Ale o tym będą w stanie przekonać się tylko ci, którzy zostaną przy tobie na dłużej, na tyle, żebyś zdążył się przed nimi otworzyć. Bo tak naprawdę, wbrew pozorom i opiniom, jakie o tobie krążą, jesteś osobą pogodną, niekonfliktową i z reguły opanowaną. No i mimo tego, że jesteś introwertykiem, lubisz od czasu do czasu spędzić kilka chwil w towarzystwie ludzi, których znasz, jednak na dłuższą metę wolisz się po prostu od nich odizolować, zaszyć w swoim własnym kącie, miejscu, do którego nikt inny nie ma wstępu. Lubisz mieć dobrą opinię wśród ludzi, mimo tego, że niespecjalnie o nią dbasz. Niektórym może się wydawać, że dużo o tobie wiedzą - bo, owszem, nie kryjesz się za bardzo ze swoimi cechami, czy powierzchownymi informacjami o tobie - jednak są to tylko pozory, bo dostępu do swojego wnętrza chronisz zaciekle.

Tłumy nieznajomych ludzi cię męczą, zwłaszcza, gdy wypytują cię oni o twoją prywatność. Musisz mieć możliwość wycofania się z tłumu, skrycia przed nachalnymi i ciekawskimi spojrzeniami. Gdy już kogoś poznasz stajesz się bardziej otwarty.

Konflikty nie są dla ciebie, tak naprawdę będziesz wolał odsunąć się od problemu i obserwować go z boku, tak, byś pozostał tylko biernym obserwatorem, nie zaś uczestnikiem sporu. Wolisz poczekać, aż sprawa ucichnie i dopiero wtedy zabrać głos. Nie jesteś kłótliwy, na wszystko reagujesz ze spokojem i nie jesteś specjalnie porywczy. Jesteś osobą cierpliwą i potrafisz dużo znieść, jednak są pewne granice, których nie należy przekraczać, inaczej wybuchniesz ze zdwojoną siłą, ukazując całą złość, jaka się w tobie zdążyła skumulować.

Niesłusznie oskarżony czy zaatakowany z reguły nie uciekasz, lecz stawiasz czoła oskarżeniom i zaczynasz bronić swojego dobrego imienia. Jesteś asertywny i raczej nie podążasz za tłumem, dlatego nie powinieneś mieć tendencji do wpadania w nałogi. Jesteś szczery, raczej nie owijasz w bawełnę, dlatego też wolisz raczej proste i jasne sytuacje. Gdy jednak przeciwnik w sporze jest silniejszy, zrezygnujesz z walki. Będziesz wolał się wycofać i z boku, z „bezpiecznej odległości” obserwować rozwój sytuacji. Poniekąd idziesz w ten sposób na łatwiznę, ale kto by się tym przejmował. Nie chowasz też zbyt długo urazy, jednak o przewinieniach wobec ciebie pamiętasz. Można powiedzieć, że obelgi spływają po tobie jak po kaczce, zwłaszcza, że jesteś twardy i silny psychicznie, niełatwo cię złamać. Mimo to lubisz wiedzieć co mówią o tobie inni, dlatego chętnie nadstawisz ucha, gdy wychwycisz, że gdzieś jest mowa o tobie. Jeśli chodzi o plotki na twój temat, starasz się je skutecznie eliminować już w zarodku, chyba, że działają one na twoją korzyść. Jesteś leniwy. Można powiedzieć, że urodziłeś się prokastynatorem, zawsze wszystko odkładasz na ostatni moment, jednak gdy przyjdzie co do czego i przycisną cię terminy - w końcu się ruszysz i zabierzesz za robotę. Nie jesteś perfekcjonistą, niemal zawsze idziesz na łatwiznę i starasz się korzystać ze wszystkiego, co masz pod ręką. Jesteś średnio cierpliwy, lecz spokojny i ostrożny w tym co robisz. Jednak nie potrafisz brać na siebie dłuższych zobowiązań, zwykle po jakimś czasie je porzucasz, nie są one dla ciebie, po prostu cię męczą.

Wolisz raczej prace krótkoterminowe, ponieważ łatwiej dla ciebie jest coś zrobić i mieć to z głowy, niż zajmować się jedną i tą samą rzeczą przez dłuższy czas. Jesteś wszechstronny w tym co robisz, pasjonujesz się wieloma rzeczami, ale na żadnej nie skupiasz się dostatecznie, by być w niej idealnym. Nie lubisz monotonii, a gdy zabraknie ci możliwości, prędzej skorzystasz z innej metody pracy, niż na siłę będziesz szukał rozwiązania problemu jedną metodą.

Mimo to, od czasu do czasu weźmiesz się za coś z większych zadań, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne lub masz pewność, że przyniesie ci to określoną nagrodę. Nie lubisz skupiać się na jednym zadaniu, potrzebujesz nowych bodźców, dlatego preferujesz raczej robienie wielu rzeczy na raz. Jesteś oportunistą i z reguły nie masz żadnych skrupułów, żeby skorzystać z pracy innych, jednak najczęściej po prostu korzystasz z tego, co masz pod ręką, dostrzegasz pożyteczność we wszystkim, jeśli o to chodzi, nie jesteś wybredny. Ba, czasem nawet zauważysz coś, na co nikt inny nie zwróciłby uwagi lub z góry uznał za bezużyteczne! No i, co niestety trzeba powtórzyć dla podkreślenia - jesteś leniem i wybierasz najprostsze rozwiązania.

Łatwo przystosowujesz się do nowych sytuacji, nie stanowią one dla ciebie problemu. Nawet mimo wielu niesprzyjających warunków, zawsze sobie poradzisz, cechuje cię silna osobowość i psychika, nie ulegniesz innym, jeśli o to chodzi. No i, cecha, którą wielu ceni - potrafisz zachować zimną krew zawsze wtedy, kiedy trzeba to zrobić.

Biorąc kogoś pod swoje skrzydła nie będziesz się z nim cackał, uważasz, że każdy powinien sobie umieć poradzić w ciężkiej sytuacji. Dlatego ucząc kogoś dajesz mu odpowiednie podstawy, ale nie jesteś przesadnie opiekuńczy, uważasz, że najlepiej jest się uczyć na własnym doświadczeniu. Niektórzy przez to mogą cię czasem odbierać jako oschłego, ale to już raczej nie jest twoją winą, nie robisz tego celowo.

Co do bliskich ci ludzi i związków… jesteś poligamistą, a fakt, że nie lubisz monotonii i nudy w swoim życiu sprawia, że nie przywiązujesz się do innych na długo, wiesz, że jeśli trzeba będzie, to odejdą. A jeśli będzie zbyt nieciekawie, jednostajnie i szaro to… po prostu ty odejdziesz, pójdziesz szukać „rozrywki” w innym miejscu.