Ślad:

Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

osd:formy [2018/12/29 23:13]
Jess i Seph utworzono
osd:formy [2019/09/05 15:45] (aktualna)
Jess i Seph
Linia 1: Linia 1:
-[Ta podstrona ​jest w budowiezmieniamy naszą stronę dla Ciebie!]+===== O co chodzi z tymi formami? ===== 
 + 
 +Na pewno we wcześniejszych artykułach natknąłeś się na określenie „forma”. Z pewnością wiesz, co znaczy to słowo, tylko jak je rozumieć w kontekście dajmonizmu?​ 
 + 
 +Najprościej mówiąc, forma dajmona to postać zwierzęcia danego gatunku, którą przybiera dajmon. Jeśli mówimy, że jakiś daemian ​jest np. lisem lub ma formę lisa, oznacza to, że jego dajmon przybiera postać ​właśnie lisa. Dosyć prostejednak schodki zaczynają się w momencie dobierania odpowiedniej formy dajmona. 
 + 
 +Bo forma prawdziwa pełni ważną funkcję – symbolizuje to, jaki jesteś. Nie może to być przypadkowe zwierzę, wybrane na zasadzie preferencji czy kaprysu. Dajmon wcale nie musi mieć postaci Twojego ulubionego zwierzęcia,​ wręcz rzadko kiedy tak jest. Forma służy samopoznaniu,​ a raczej wynika z niego; dopiero poznając własne mechanizmy, cechy, to, jaki jesteś faktycznie, jesteś w stanie dobrać odpowiednią formę. To forma wynika z cech, a nie cechy z formy; nawet jeśli Twój dajmon początkowo przybierze jakąś formę, nie oznacza to, że jest ona prawdziwa i dobrze Cię oddaje. Pamiętaj, że dajmon wie o Tobie tyle co Ty. Jeśli Ty nie znasz swoich mechanizmów,​ on również nie będzie znał. Do tego dopiero musisz dotrzeć. 
 + 
 +Czy forma może się zmieniać? Jak najbardziej tak, zwłaszcza na etapie, gdy dopiero zaczynasz odkrywać samego siebie. W pewnym momencie może się okazać, że forma, którą miałeś tygodniami, miesiącami,​ a może i nawet latami, nie oddaje Cię jednak wystarczająco trafnie; nawet nie dlatego że się zmieniłeś. Może po prostu poznałeś siebie lepiej, zdałeś sobie sprawę, że Twoje mechanizmy wyglądają jednak inaczej, niż sądziłeś wcześniej?​ 
 + 
 +W świecie Pullmana jedynie dajmony dzieci miały niestabilną formę, ulegając usytuowaniu w jednej postaci w dorosłym wieku. U nas tak nie jest; przede wszystkim są podzielone zdania co do tego, że każdy z nas ma jedną, niezmienną formę prawdziwą na całe życie. Ludzie zmieniają się również w dorosłym wieku, a także zmienia się ich stopień samopoznania. Wiele osób sądzi, że można usytuować się (osiągnąć prawdziwą, stabilną formę) wielokrotnie w ciągu życia, zależnie od zmian, jakie w nas zachodzą w jego trakcie. 
 + 
 +Najprawdopodobniej Twój dajmon zmieni formę jeszcze wiele razy, nawet jeśli na ten moment czujesz, że ta, którą przyjął, pasuje do Ciebie ​i jest stabilna. 
 + 
 +Na jakiej zasadzie analizujemy gatunki zwierząt, jak to się przekłada na cechy ludzkie? To trochę szerszy temat, trudny do opisania w paru zdaniach. Przede wszystkim, odchodzimy od interpretacji kulturowej symboliki (np. groźny, okrutny wilk, kot oszust itp.), ponieważ po pierwsze, znacznie spłyca charaktery i jest pełna stereotypów,​ a po drugie, często jest sprzeczna z obrazem danej formy, który wynika z analizy trybu życia tego zwierzęcia. 
 + 
 +Ponadto, ma to postać metaforyczną,​ nie interpretujemy cech gatunku dosłownie. Jak jakiś gatunek żyje na drzewach, nie oznacza to, że osoba z taką formą będzie namiętnie wspinać się na wszystkie okoliczne dęby, wierzby i na co tylko się da. Tak samo jak ktoś mający formę gatunku, który wiąże się z partnerem raz na całe życie, nie musi wcale przeżyć życia z wyłącznie jedną osobą. Nie ma też znaczenia wygląd zewnętrzny – jak ktoś jest wysokim człowiekiem,​ nie musi mieć wcale formy konia czy żyrafy, a drobna, filigranowa osoba może być lwem lub gorylem. A będąc zebrą, nie trzeba mieć włosów w czarno-białe (lub biało-czarne?​) pasy. 
 + 
 +Z doborem formy związane są pewne pułapki, w które łatwo można wpaść: [[https://​dajmony.info/​forum/​index.php?​topic=4256.0|uberwilctwo i blokowanie]
 +Posiadamy na forum obszerną [[https://​dajmony.info/​forum/​index.php?​topic=4156.0|bazę artykułów]] na temat form, a także [[http://​dajmony.info/​forum/​index.php?​topic=14275.0|analiz przeróżnych gatunków zwierząt]];​ koniecznie tam zajrzyj, by dowiedzieć się więcej!