Odkryj swojego dajmona

Dzięki filmowi pt. Złoty kompas w świetle jupiterów znalazła się doskonała trylogia Philipa Pullmana pt. Mroczne materie. Koncepcja dajmonów jest prawdopodobnie elementem najbardziej pobudzającym naszą wyobraźnię. Wszyscy marzymy o posiadaniu własnego dajmona.

Właściwie wyobrażania sobie i rozmawiania z własną podświadomością nie jest wcale nową koncepcją. W jej badanie zagłębiał się m.in. Carl Jung, wybitny XIX-wieczny psycholog. Według niego odkrycie i rozmawianie ze swoim dajmonem jest nie tylko możliwe ale i potrzebne, ważne dla właściwego rozwoju psychicznego.

Wielu ludzi od dawna rozmawia ze swoimi dajmonami nie zdajac sobie nawet z tego sprawy. Różni ludzie inaczej je nazywają. Studenci psychologii Jungowskiej powiedzieliby, że są to animy lub animusy, rodzice, że wymyśleni przyjaciele, natomiast osoby, które przeczytały książki Philipa Pullmana nazwałyby by je dajmonami. Nie ważne jak je nazywasz, nadal stanowią one rzeczywistą część twojej psychiki, którą możesz nauczyć się widzieć i z którą możesz się porozumiewać. Nasze dajmony służyć nam mogą jako sumienie, aniołowie stróże lub też jako sposób, by lepiej poznać siebie. Ucząc się wsłuchiwać w głos podświadomości, możemy zwielokrotnić własny rozwój emocjonalny. W zależności od tego, jaką postać przyjmie twój dajmon, możesz dowiedzieć się wiele interesujących rzeczy o sobie samym oraz swojej osobowości.

Jak mogę słyszeć i widzieć coś, czego nie ma?

Rozmawianie z dajmonem jest po prostu dziełem wyobraźni oraz samoodkrywania. Istnieje wiele sposobów na skontaktowanie się z tą częścią swojej osobowości.

Na tej stronie odkrywamy znaczenie terminu dajmon i poznajemy metody na to, by nauczyć się rozmawiać i widzieć swojego dajmona. Porównamy też jak dajmony pasują do Jungowskiej koncepcji animy/animusa i powiemy dlaczego rozmawianie z nimi jest zdrowe psychicznie. Ostatecznie mamy nadzieję, że przejrzysz też strony innych daemian, do których linki można znaleźć w odpowiednim dziale.

Od tłumacza

Autorką niektórych fragmentów strony jest Carol z The Daemon Forum. Zostały one wykorzystane za jej zgodą.

Jeżeli macie jakieś pomysły, sugestie, czy też odnaleźliście jakąś nieścisłość lub błąd, proszę kontaktujcie się ze mną z pomocą forum lub mailowo pod adresem tharen4@gmail.com.

As for my daemian friends from The Daemon Forum: Thank you Carol and Okibi for your premissions to translate the articles; also special thanks for Kate for her help in the translation process.