Postać dajmona

Dajmony, jak już wyżej wspomnieliśmy, mają postacie zwierzęce. Dlaczego akurat takie? Jest parę przyczyn – przede wszystkim chodzi o możliwość precyzyjnej analizy danego gatunku pod kątem symboliki jego cech. Mówiąc prosto, można dość łatwo przełożyć cechy zwierzęcia (jego tryb życia, pochodzenie itp.) na cechy charakteru i mechanizmy człowieka. Świat zwierząt jest tak bogaty i zróżnicowany, że każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie formę!

Inną kwestią jest wygoda wizualizacji i kontaktu; zwierzęta są inteligentne, żywotne i ruchliwe, a jednocześnie nie tak skomplikowane jak ludzie, są w pewien sposób uproszczone. W wielu ludziach wzbudzają też sympatię. Łatwiej wyobrażać sobie dajmona jako jaszczurkę siedzącą na ramieniu czy biegnącego obok konia niż drugiego człowieka o zupełnie odrębnej osobowości.

Kwestię analizowania gatunków zwierząt, czyli przekładu cech zwierzęcia na cechy charakteru człowieka, poruszymy w dalszej części strony.

Zazwyczaj dajmon jest przeciwnej płci niż jego daemian; zwolennicy teorii Junga mogliby powiedzieć, że reprezentuje jego animę lub animusa. Nie do końca jednak tak jest, ponieważ dajmony części osób są tej samej płci co one. Nie świadczy to o jakichkolwiek zaburzeniach czy też skłonnościach homoseksualnych. Osoby nieheteronormatywne mogą mieć zarówno dajmona przeciwnej, jak i tej samej płci, tak jak wszyscy inni ludzie. Co więcej, dajmon może swoją płeć zmienić (raz lub kilkukrotnie), ponieważ jako konstrukt mentalny nie posiada żadnych fizycznych ograniczeń. To, jakiej płci jest Twój dajmon, to bardzo indywidualna sprawa!

Dajmony mają imiona, tak samo jak my. Możesz odkryć swojego dajmona jako bezimiennego i nadać mu imię samodzielnie, ale być może on sam ma na ten temat coś do powiedzenia? Niektóre dajmony przedstawiają się, same wybierając sobie imiona. W innym przypadku powinieneś go/ją nazwać; nadanie imienia wzmacnia emocjonalną więź, a także nadaje dajmonowi autentyczności. Imię, które nosi, może coś symbolizować, może być żartem, zlepkiem liter, imieniem kogoś, kto zmienił Twoje życie lub po prostu słowem, które Ci się podoba. To zależy tylko od Ciebie i od Twojego dajmona, bo on też ma swoje zdanie.

Dajmony, choć przybierają postaci zwierząt, nie są nimi i nie odczuwają ich potrzeb; nie muszą jeść, załatwiać się, spać, nie męczą się, biegnąc, itd. Oczywiście jeśli chcesz, możesz to sobie wyobrażać, bo dlaczego nie? Nic też nie stoi na przeszkodzie, by dajmona-rybę wizualizować jako „pływającego” w powietrzu; nie potrzebuje on wody tak jak prawdziwe ryby. Tak samo dajmon o formie bardzo dużej, jak słoń czy żyrafa, może być w Twoim wyobrażeniu mniejszych rozmiarów niż rzeczywiste zwierzę.

Niestety, nasze dajmony nie są i nigdy nie będą materialne jak w świecie Pullmana. Nie zobaczymy z ich pomocą czegoś, czego sami fizycznie nie widzimy, nawet jak wybiegną wprzód lub polecą do góry. Inni ludzie ich nie widzą, a rozmowa dwóch dajmonów jest możliwa tylko za pośrednictwem ich daemian. Jednak możesz nauczyć się wizualizować swojego dajmona tak realistycznie, że będziesz go widział jako materialnego. Niektórzy daemianie twierdzą, że dzięki odpowiednim technikom są w stanie niemalże poczuć (poprzez bardzo realistyczne wrażenie) ciepło swojego dajmona lub dotyk jego sierści! Temu zostanie poświęcony osobny artykuł.

Na temat postaci dajmonów, zdarzeń z nimi związanych, przemyśleń co do nich mamy dużo dyskusji na naszym forum – koniecznie tam zajrzyj po więcej informacji!